Mire használhatjuk az összegyűjtött esővizet?
A háztartások vízgazdálkodásában az épületek tetejéről lefolyó víz hasznosítása játszik szerepet. Az esővíz hasznosítás lehetőségei:
- felszíni esővízgyűjtés tartályokba
- kerti öntöző rendszerek
- házi ellátó rendszer.
Miért nem szabad a szennyvízcsatornába vezetni a csapadékvizet?
A városi csatornahálózatokat általában csak a szennyvizek elvezetésére létesítették, azok adott lakos számra vannak tervezve, méretezve. Amennyiben nagyobb mennyiségű csapadékvíz kerül a szennyvízcsatornába, a hálózaton szennyvízkiöntés fordulhat elő, zavarok keletkezhetnek a tisztítási technológiában és növekszik a szennyvíz elvezetési és tisztítási költsége. A biológiai tisztítók érzékenyek a terhelés ingadozására, tehát a nagy mennyiségű csapadékvíz egyszerűen kiöblíti a tisztítóműből a biológiai tisztítást végző baktériumokat. Ezután hetekig tart az eredeti állapot visszaállítása, amíg a város szennyvize rosszabb tisztítási fok után kerül élővizeinkbe, környezetünkbe.
Mennyi vizet spórolhatunk?
Amikor nincs vezetékes víz vagy csak takarékoskodni akartunk, eddig kútfúrással biztosíthattunk használati vizet, ahol erre a hidrogeológiai adottságok lehetőséget biztosítottak. Ez rombolja vízkészleteinket, esetenként nagyon költséges, egyszerűen tiltott vagy megoldhatatlan.
Minden tetőfelület lehetőséget ad arra, hogy gyűjtsük és tároljuk az esővizet. A takarékosság és a környezetvédelem, mind indokolttá teszi az esővízgyűjtést. Az Európai Unió sok helyén már kötelező az esővízgyűjtők (vagy szikkasztók) telepítése, többek között a karsztvizek védelme, az időszakos vízhiányok kezelése, a takarékosság és a szennyvíztisztítók tehermentesítése érdekében.
Ha a személyenként és naponta átlagosan elfogyasztott 150 liter ivóvíz megoszlását megnézzük, látható, hogy a víz 50%-át könnyen lehetne csapadékvízzel helyettesíteni. Az esővíz használható a WC-öblítéstől kezdve a mosáson át a takarításig és a kert öntözéséig:
Miből áll a rendszer?
Egy 100 m2 tetőfelületről évente 50-60 m3 esővíz gyűjthető össze. A megfelelő méretű berendezés kiválasztásához a következő paraméterek, jellemzők szükségesek, mindezeket ismerve tervezhetők otthonunkba az esővízgyűjtő rendszerek:
- a csapadékvíz összegyűjtésére alkalmas tetőfelület
- felhasználók száma
- a havonta felhasznált vezetékes víz mennyisége
- a berendezés elhelyezésének és környezetének helyszínrajza (kültéri telepítés esetén)
- a telepítés helyi körülményei, korlátai
Mit nyerünk az esővíz hasznosítással?
A házi csapadékvíz-gyűjtés és felhasználás megfelel mind a vízgazdálkodás, mind a természetvédelem „elvárásainak”. Többletcsapadék idején a tetőkről, burkolt felületekről felfogott csapadékvíz nem terheli a csapadékvíz-elvezető rendszert, némileg mérsékeli a lefolyást, kisebb a vizek eróziós károkozása, az aszályok idején pedig háztartásonként néhány köbméter erejéig helyettesíti a talajvíz-kitermelést.
A csapadékvíz teljes újrahasznosításával akár 50%-os ivóvíz megtakarítás is elérhető. Ha az egyre emelkedő vízdíjakból indulunk ki, egy teljes csapadékvíz-hasznosító berendezés beépítése 5-8 év alatt megtérül.
Több európai országban az önkormányzatok az esővíz felhasználását és elszivárogtatását anyagilag is támogatják.